Choď si za svojím snom. Ema Key Klučovská – 1.epizóda

Malá ochutnávka toho, čo si môžete vypočuť v podcaste:

V tomto uvádzacom dieli podcastov série Taký je život máš možnosť vypočuť si a hlavne pozrieť rozhovor s Emou Klučovskou. Tento rozhovor je skôr vizuálneho charakteru, lebo Ema má obrovský talent v kreslení a animáciách. Preto bude lepšie, keď to budeš vidieť. Odmalička kreslila dravé vtáky z pamäti, potom vytvárala vlastné príšerky a monštrá, ktoré by chcela raz vidieť v holywoodskych filmoch. Dnes má Ema 21 rokov, vyštudovala priamo v Hollywoode univerzitu Gnommon School of Visual Effects a má na stole pracovnú ponuku na pozíciu animátorky do filmu Avatar 2 a 3 diel, ďalšiu pre seriál na Netflixe, ktorý zatiaľ nemôže prezradiť, a vyplácajú sa jej tantiémy z predaného skinu v hre Counter strike. Počas tohto „obdobia corony“ sa vydala, zosobášili ich online a v rozhovore vám ukáže postup, ako tvorí takú príšerku do filmu.

Ahojte všetci, vítam vás na našom prvom dieli podcastu, ktorý sa volá Taký je život, kde si prizývame hostí, ktorí sú buď zaujímaví pre nás alebo sú to Teen mentori alebo hosťujúci Teen mentori a prvým z našich hostí je Ema Klučovská, vitaj.
Ahojte

Ema je náš maskot Životológie, pretože Ema sa učila konkrétne rečnícky tréning zo Životológie  a za chvíľu sa dostaneme k tomu, že prečo. Ema, keď sa narodila, tak nebola také typické dievča. Väčšinou keď sa rodičom narodí dcérka, tak je to malá princezná, ktorá má dlhé vlásky a rado sa češe a hrá sa s Barbie bábikami a má rado pekné šaty. Ale Ema mala rada všetko, čo má drápy, krv a krídla, milovala to kresliť. Keď bola malá,  tak chodila do sokoliarskeho krúžku na hrad Červený kameň, pretože tam boli dravé vtáky, kreslila ich a neskôr sa z tých dravcov dostala k monštrám, príšerám, ktoré začala tvoriť, kresliť a postupne ich začala aj animovať. Aj o tomto je jej TEDx talk, ktorý dala v Prahe ako najmladšia rečníčka. Na Youtube, keď si zadáte Ema Klučovská, tak tam nájdete celý jej TEDx talk a tam si môžete pozrieť celý jej príbeh do veku 16,17. Dnes Ema ukončila v Hollywoode Gnommon School of Visual Effects. To je škola, ktorá pripravuje animátorov do hollywoodskych filmov. Aká bola tá tvoja cesta? Prečo si sa rozhodla v tých 17tich? Rodičia ťa netlačili, že „ale musíš najprv zmaturovať až potom skúšaj“?

Našťastie nie, rodičia ma netlačili, práve naopak, tlačili ma, aby som čo najskôr odišla do Ameriky. A prečo práve do Ameriky? No chcem robiť filmy a hry. A kde je najväčší priemysel hier a filmov? No tu v Hollywoode. Tak teda to bol môj cieľ. Akonáhle som mala možnosť  ísť do Ameriky, tak som šla. Čiže som začala ako výmenný študent, bola som na strednej a aj tu som dokončila strednú školu. No a rovno po strednej škole som sa na chvíľu vrátila domov si vybaviť nové víza pre vysokú školu a potom som sa vrátila sem a začala som chodiť na Gnommon a musím povedať, že Gnommon je naozaj najlepšia časť môjho života. Taká dobrá škola, to som naozaj nečakala. 


Prečo práve Gnommon. Vyberala si si spomedzi viacerých škôl? 

Áno, samozrejme som si chcela vybrať to najlepšie, tak som bola na Dni otvorených dverí napríklad aj na veľkej univerzite, ktorá sa volá Academy of Arts University in San Francisco. Tam som sa bola len pozrieť, lebo tá škola je naozaj zaujímavá. Je to velikánska škola. Bola som naozaj prekvapená z toho, aké všetky možné odbory tam majú. Chcela som sa spýtať, že ako to tam funguje pre medzinárodných študentov, lebo u mňa je problém, že nie som Američan. Najprv chceli pozrieť moje portfólio, keď si ho pozreli, tak mi povedali hneď na mieste, že som prijatá. Avšak ja som už bola vopred rozhodnutá pre Gnommon, lebo som si veľa o tom na internete pozerala a tak, s tým, že sa tam idem len pozrieť. Tak som sa začala vyhovárať, že školné 30 000 USD je vysoké, že na to nemáme. Pracovníčka toho študijného oddelenia mi povedala, že mi to preplatia, že to nie je problém. Tak to bola naozaj, že wow ponuka, že mi to celé zaplatia, vybavia mi víza a že všetko bez problémov. Na rozdiel od Gnommonu, ktorý je veľmi malinká súkromná škola. Tam mi nepreplácali školné, ktoré je skoro dvojnásobné oproti školy v San Franciscu. Avšak aj tak som sa rozhodla ísť na Gnommon. Vybrala som si školu, ktorá mi nezaplatí štúdium tak mnohí si poviete, že prečo? To nedáva zmysel. No ale rozdiel medzi Gnommonom a tou školou v San Franciscu je, že zamestnanosť absolventov tej školy  v  San Franciscu je 30% a v Gnommone je 100% zamestnanosť. Konkrétne z toho odboru, ktorý som ja chcela. Na druhú stranu, na Gnommon berú veľmi málo študentov. Tam je len zopár stovák študentov, kým na tej druhej škole je niekoľko tisícok študentov. Ďalším dôvodom bolo, že na Gnommone učia učitelia, ktorí aktívne pôsobia v tom filmovom priemysle. Čiže nemôže byť taký, napríklad ktorý robil pred 10timi rokmi pre nejaké filmové štúdio. Sú tam ľudia od Disneyho, sú tam ľudia z herných štúdií ako je Blizzard alebo Naughty Dog, Dreamworks, zo Sony, čiže naozaj sú tam neskutoční ľudia. Ďalšia vec, keďže sú tam takíto neskutoční ľudia, tak máš konexie. A konexie sú v tomto biznise strašne dôležité. Na Gnommone je normálne teta, ktorá sa ťa spýta, čo teda chceš robiť a podľa toho ťa ona „dohodí“ do toho štúdia. A tieto štúdiá berú radi týchto študentov, lebo vedia, že sú tam tí najlepší  najlepších.

Wow, ukáž nám to svoje portfólio teda, že čo si vytvorila a čo teraz robíš. 

Ako si spomínala, ja som najprv začala kresliť a neskôr som začala modelovať aj príšerky. Veľmi rada ich robím a rada ich vytlačím aj na 3D tlačiarni. Napríklad egyptskí bohovia ma veľmi fascinujú. Napríklad kuritatko, ktoré som vytvorila, je moje najobľúbenejšie. Nemôže lietať, a preto má jetpack. Vytvorila som ho v 2018, keď som nastúpila do školy. Mala som ho už vymodelované a tam ma naučili ako mu urobiť ten jetpack, textúry parádne a prostredie. Predtým som iba sošky robila viacmenej.  No a tam to zobrali do ďalšieho levelu a naučili ma ako to kuriatko preniesť do nejakého prostredia. Konkrétne to bola moja prvá výhra. Volajú to Best of Term, čiže najlepšia práca za semester bolo toto kuriatko, ktoré bolo aj v ich Gnommonskej galérii.

Ema a jej víťazná práca v prvom semestri štúdia. Best of Term 2018 v galérii školy Gnommon School of Visual Effects

Potom ako som spomínala, som sa dostala do animácií. A tam som vyhrala s drakom, ktorého som sama vymodelovala a sama som spravila takzvaný rig. Rig znamená, že som z neho spravila takú bábku, ktorá sa dá pohybovať.  Potom som ho naanimovala. Toto vyhralo ocenenie za animáciu.

Aký je ten postup?

Ten drak bol robený konkrétne na jednu vyučovaciu hodinu v škole. A keď sa začína niečo také robiť, tak si v prvom kroku treba nazbierať inšpiráciu.  To sú rôzne obrázky z internetu, ktoré som si posťahovala a každý z nich je jedinečný. Obrázok konkrétne hovorí o dizajne, akým pôjdem. Napríklad tento drak je cool, tak ho stiahnem. Tieto ruky sú parádne a viem, že môj drak bude mať také kostené ručičky vpredu, tak tieto ruky som si stiahla, krásne textúry na krokodílovi alebo farebné schémy. Potom neskôr začnem robiť skice, čo mi napadnú. Také rýchle skice, ktoré netrvajú dlho.

Toto kreslíš na tom tablete, ktorý vyzerá ako veľký polmetrový počítač a na ňom to kreslíš perom alebo ceruzkou takou špeciálnou. 

Áno. Keď modelujem, veľakrát musím uvažovať tak, že budem musieť tým hýbať. Napríklad keď bude mať ten drak na hlave príliš veľa pichliačov, tak to bude tam zavadzať. Takže toto všetko musím brať do úvahy. Ja modelujem skôr v tom 3D. To je moje skicovanie. Ja viac skicujem v tom 3D ako v 2D. No a začnem ako keby guľou, predstav si ako hrudu hliny, to je veľmi podobný proces, len je to v počítači všetko. Ale je to veľmi podobné realite. Textúry boli z krokodíla a zobák z orla. Toto bolo aj zadanie v škole.  Konkrétne dizajn draka pre jednu knižku, ktorá sa volala Wizard of Earth Sea. A ja som dizajnovala. A ja som musela aj odôvodniť, že prečo takýto dizajn. Tak napríklad v tej knižke hlavná postava milovala dravcov tak ja ako ja milujem dravcov. A konkrétne miloval sokolov. Mal svojho sokola a išiel navštíviť draka, ktorého sa všetci báli.  A ja už z Červeného kameňa viem, že sokoly majú strach z orlov, lebo orly sú niekoľkokrát väčšie ako sokoly. Tak som sa rozhodla dať tomu drakovi nejaké črty orla. On je sokol, ktorý sa bojí veľkého mocného orla. A takto do toho dizajnu idem. Odôvodňujem, prečo som zakomponovala hlavu orla. Taktiež som mu pridala nejaké vrásky, lebo nebol už najmladší.Oči boli inšpirované od starších ľudí, ktorí majú vačky pod očami a telo ako som spomínala, bolo inšpirované psíkom, lebo drak mal mať šesť končatín – predné, zadné a krídla. Zároveň som to chcela mať čo najviac podobné realite, ale v realite neexistujú 6 končatinové stvorenia okrem hmyzu.  Tak mi napadlo, že by som to skombinovala s Tyranosaurusom Rexom, ktorý má krpaté ruky. Tým pádom eliminujem tie ďalšie dve končatiny aby sa to najviac podobalo tej realite. No a zároveň vtáci keď potrebujú vedieť lietať potrebujú mať masívny hrudník. No a keď sa pozrieme na tých psov, čo som si pozerala, tak oni majú relatívne veľký hrudník, tak preto som sa rozhodla pre ich hrudník, ktorý som samozrejme ešte zväčšila. To sú tie svaly, ktoré poháňajú krídla. Zároveň orol potrebuje silné nohy, ktorými loví, čiže preto má tie nohy naozaj masívne. Tu je detail toho hrudníka draka spredu a tie svaly, ktorými upínam všetky tie končatiny. Čiže áno, mám nejaký proces. Nehádžem dve na tri. Ďalej po tomto sa začne vyfarbovať, textúrovať, potom po vyfarbovaní ho začnem rigovať, to znamená, že z neho spravím bábku v podstate. Je to technicky veľmi náročný proces, pri ktorom mi aj Colin dosť pomohol no a akonáhle ho dokončím, dorigujem, môžem ho začať animovať. 

Colin robí čo? 

On je Technical artist, technický umelec. Viacmenej programátor a robí tie programy, v ktorom ja ako umelec robím alebo vylepšuje tie nástroje. Že si poviem, juj, bodaj by ten softvér vedel toto, a on to vytvorí pre mňa, žiaden problém. Čize on pracuje s umelcami, ktorí povedia, že „toto by som chcel“ a on to spraví a zároveň riguje. Napríklad ten takzvaný rig, čo Colin robí, má všelijaké  farebné veci, my tomu hovoríme kontrolery – ovládače, s ktorými môžem ovládať toho draka. Všetky farby priraďujú konkrétne veci. Napríklad všetko, čo je zelené, je v strede a všetko čo je žlté, je navyše…ale každý si to farbí inak. Sú na to, aby sa v tom dalo ľahšie vyznať. Čiže tomuto sa hovorí po anglicky rig, aj po slovensky sa tomu hovorí, lebo nie je na to slovenský výraz, ale najpodobnejší je bábka. V podstate aj ovláda ako bábka. Chytím krídlo a dá sa to krídlo posúvať. Môžem nastaviť tie jeho drápiky a kopec vecí sa s tým dá robiť. Jedna sekunda má 24 obrázkov. Čiže keby som to ručne kreslila, tak by to bolo omnoho viac roboty a potom sa to rendruje obrázok po obrázku. A ty môžeš kľudne zmeniť, že chceš napríklad 6O obrázkov na jednu sekundu, ale štandard vo filme je 24. Pôsobí to najprirodzenejšie pre ľudské oko. No a keď sa animuje, chytím to krídlo, dám takzvaný key frame na nulu, posuniem hore na 15 a tým lieta. Čiže vlastne tak sa animuje. Pôsobí to jednoducho, ale treba naozaj strašne veľa vecí do toho dať. Tuto naozaj každý detail je dôležitý. 

Koľko hodín alebo dní toto trvá vytvoriť, kým to celé dokončíš?

Po animácii sa pôjde na simuláciu a po simulácii sa pôjde do rendrovania. 10 sekúnd animácie, čo je 10 x 24 je 240 obrázkov, to je vyše mesiaca na tom robíš. A toto mi trvalo okolo 3 mesiacov.

Fuh, ďakujeme ti za to, že si nám to opísala, aj toto výherné dielo. No a dnes si absolventka, ukončila si školu, že? Vydala si sa. Ja si myslím, že si prvý človek, ktorý sa vydal počas korony a vydal sa online. Čiže povedz mi prosím ťa o tejto svadbe. To je normálne akože legálne uznané? Ako to prebiehalo? 
Áno. Je to legálne uznané. Na manželský úrad keď pošleš žiadosť, tak oni ti pošlú, že sa treba pripojiť na online meeting a tam príde ten oddávajúci a zošobášil nás. Podpísali sme online dokumenty a potom nám poštou poslali manželský certifikát. 

To je ako sobášny list u nás. 

Hovoria tomu manželský certifikát. To je on. Toto je celkom vtipné, zobrala som si Colinove meno, čo je Key, čo znamená kľúč a moje meno je Klučovská, čiže ja som si len preložila meno do angličtiny.

To je paráda, wou! Tvoje prípravy na svadbu prebiehali ako? Povedala si rodičom, že v tom a v tom čase sa zídeme na meetingu online, zvolajte všetky babky, dedkov a strýkov no a vtedy ste si povedali áno že? 
áno

Super, to je krásne. Budete ešte robiť svadbu aj naživo, keď skončí pandémia?

Áno, samozrejme a na Slovensku to spravíme, pretože viem, že veľa ľudí si nemôže len tak vycestovať do Ameriky. Tak chceme prísť na Slovensko a taktiež Colin chce mať svadbu na Slovensku, pretože jemu sa veľmi páčia naše hrady a kaštiele, lebo to tu v Amerike neexistuje. Iba Disneyland má hrady. Takže chceme to mať na nejakom kaštieli, kde by prišli aj jeho americkí rodičia a jeho americká rodina a tiež naša slovenská rodina a aj ty.

Wow, ja budem rada veľmi, veľmi super, tak sa na to teším. Takže si sa vydala a teraz máš na stole nejaké pracovné ponuky. Aké sú to pracovné ponuky porozprávaj. Keď som sa to dozvedela, tak sa hovorí, že odstrelilo mi hlavu.

Tak najväčšia ponuka, čo som popravde nemala na to zvonku žiadnu emocionálnu reakciu, iba som bola, že „Čo?“, bolo robiť na Avatarovi dvojke a trojke. Potom som volala rodičom a oni sa ma pýtajú, „no ako, čo nové?“. A ja že, prišla mi ponuka robiť na Avatarovi dvojke a trojke. Oni skoro zomreli a ja stále že, nič. 

To aj ja som skoro zomrela, keď si mi to povedala! Super, a to je na koľko? Ako dlho sa robí na takom jednom dieli toho filmu?

Oni robia dva diely súčasne. Čiže spolu natáčajú oba filmy naraz a by som tam bola na 5 a plus rokov. Ja momentálne čakám na pracovné povolenia a im je v podstate jedno ako dlho to potrvá. Pracovné povolenia trvajú dosť dlho, budem čakať asi rok, kým ich dostanem. Ja som im povedala, že nemám pracovné povolenia a že dostanem na pár mesiacov pracovné povolenie a povedali, že oni ma chcú nastálo a počkajú si na mňa. Mám sa im potom ozvať, keď to budem mať. Ďalšia ponuka je firma Technicolor, ktorá robí seriály pre Netflix, čiže je to v podstate Netflix. Technicolor robili kedysi kamery a oni boli prvá firma, ktorá vymyslela farebnú kameru, teraz sú normálne filmové štúdio a budú robiť nejaký seriál pre Netflix, o ktorom podrobnosti nemôžem hovoriť lebo som viazaná mlčanlivosťou.

To je super, že oni si na teba počkajú. Ale ty už máš stály príjem, ktorý máš z hry Counter Strike. Ja viem a decká, ktorí to počúvate tiež viete, pretože niektorí ste na tom vyrastali. Ema robí brutálne skiny.
Áno, ďakujem.

Koľko ti trvá kým sa do hry dostane nejaký tvoj skin a koľko ich musíš nakresliť, kým si z nich jeden konečne vyberú? Koľko rokov musíš na to čakať? Lebo to  je podľa mňa brutálne veľká vec, keď ti za to platia a máš za to tantiémy, dokonca doživotné, až kým si to teda vyberajú tí hráči, nie? 
Trvalo mi to 5 rokov, kým mi konečne pridali skin do Counter-Strikeu, bolo to úprimne kopec plaču, kopec podrazených nôh a bola to ťažká cesta. Mala som medzitým aj prestávku, lebo naozaj je tam kruté prostredie. 

Musela si sa dostať psychicky z toho podrazu. Povedz nám niečo o Ginger Bros. Lebo väčšinou sa teda dávate do dvojíc a spolu tvoríte, aby vám išli rýchlejšie tie skiny. Aj online sa stretávate z iných krajín. 

Skiny som si robila väčšinou sama, a spolupráce som robila s viacerými ľuďmi , vrátane jedného nemenovaného. Ten nás pomenoval Ginger Brothers, lebo sme obaja ryšaví a po anglicky je ryšavý ginger. Brothers sa používa aj na dievčatá ako blízka osoba. Jemu vybrali jeden z jeho vlastných skinov. Pogratulovala som mu, úprimne som si myslela, že si to zaslúžil. Ale v tom momente ako dostal skin do hry, všetky naše spolupráce vymazal, začal o mne šíriť klamstvá. A prečo to spravil? Hovoril o mne, že kradnem jeho nápady a že ho vykrádam. A začal to hovoriť všetkým ostatným tvorcom skinov. Kopec ľudí samozrejme povedalo, že to je blbosť, ja poznám Emu , ale veľmi veľa jeho kamarátov mu uverilo a mala som veľmi ťažký život v tejto skin komunite. A nevysvetlili sme, čo je to vlastne ten skin. Ale tak tí, čo to hrajú tak vedia. V Counter-Strikeu sú zbrane, obyčajne vyzerajúce zbrane, ale môžeš si ich vykrášliť, že si na ne kúpiš takzvaný skin, ktorý je nová textúra na tú zbraň, ako máš napríklad auto, a to auto si polepiš nejakými ohňami, tak v podstate skin je na zbrane polep. 

Ja mám svoj steam profil, kde vlastne každý kto hrá tak vie, čo je steam. Tam vlastne uploadujem svoje skiny. Môj najpopulárnejši skin bohužiaľ nie je v hre, ale má vyše 2,1 milióna hodnotení a vyše 2 milióna zhliadnutí. Takzvaný Fénix, je to AKčko, v podstate si na tú zbraň môžeš dať takého Fénixa. Takže ja si vytváram takéto skiny a tá firma, ktorá robí Counter-Strike, ona sa volá Walve, si pozerá šikovných ľudí, ktorí vyrábajú svoje skiny a rozhodnú, ktorý kedy pridajú. Na tejto komunite je kopec skinov a aj ja mám kopec skinov, ktoré ja vlastním. Presne 141. Majú radi jednoduché aj zložité skiny. Môj najobľúbenejší sú lebky a farebné ruže okolo. Čiže námet Guns and Roses. A môj kamarát ho pomenoval Romeo a Julia. A práve úplne jednoduchý skin mi pridali do hry. Nepridali mi taký, na ktorom som robila sto rokov.

Takže koľko ti za to platia? Otázka na telo. Kam sa až môžu dostať študenti? Kam sa až môžete dostať, keď budete makať na sebe?

Po toľkých plačoch, kopec podrazov a ostatným tvorcom skinov a haterom je príjem mesačný 14 tisíc dolárov a momentálne počas covidu to dosť kleslo, zarábam len 8 tisíc  dolárov teraz, ale bez práce vieš.  Nepovedala som si, že mám pasívny príjem, tak dovidenia. Povedala som si, že teraz si môžem vyvíjať vlastné projekty, na ktoré mám peniaze. Chcem vyvinúť s mojím, už manželom, hru, na ktorú teraz máme v podstate peniaze. Môžeme si nakúpiť softvér a všetko, čo k tomu potrebujeme. To bol môj sen, aby som mala nejakú vlastnú hru.  Investujeme tie peniaze. Je dôležité ich mať na účte, keď príde zlá situácia, ale zároveň netreba len držgrošiť, ale treba ísť aj do rizika. Ako sa hovorí, bez risku nie je zisku. Toto chcem v budúcnosti dosiahnuť, čo nám prinesie viacej peňazí ako skiny z Counter-Strikeu.

Super, teda nechceš zaháľať, hoci by si teda mohla oddychovať. Aj peniažky na to máš, kým sa ti schvália tie pracovné povolenia. Ale ty chceš robiť. Chceš sa vyskillovať, priučiť sa. Ty si veľa snívala o tom pracovať pre tieto holywoodske štúdiá. Tam sa veľa naučíš.

Dôležité je mať skúsenosť a zároveň musí byť vždy plán B. Omnoho ľahšie sa zamestnám keď mám skúsenosť. A za druhé to bol môj sen, že ja som vždy chcela mať nejakú svoju príšerku v tom filme a toho sa nevzdám. 

Super, tak to zhrnieme. Teda ako sa dostanete tam, kde chcete. Ako vidíte, Ema je stále na tej svojej ceste, ale už veľa snov sa jej splnilo. Veľa toho zakúsila. Ak budete mať otázky, ktoré vás budú zaujímať, ak budete chcieť, môžeme sa o tom porozprávať v ďalších dieloch. Ak nám napíšete do komentárov, že čo vás zaujíma a že aké máte ešte otázky na Emu tak pokojne píšte. Zhrniem to teda jednou cestou: Ema si vybrala tú drahšiu školu, tú ktorú jej nepreplácajú, ale takú kde učia učitelia priamo z praxe a kde je 100% zamestnanosť po škole. Rada pre vás, nie vždy je lepšie vyberať si tú ľahšiu cestu, lacnejšiu, ale niekedy aj tú ťažšiu. Druhá vec je presne si nadefinovať že čo chcem a čo potrebujem a kto mi s tým pomôže, potom sa prepájať a zároveň prežiť podrazy. To si mala veľmi ťažké obdobie v tom Counter-Strikeu. Som rada, že si sa cez to dostala a dokázala si všetkým , že máš ten svoj talent a máš tie svoje vlastné nápady a svoje vlastné skúsenosti. Väčšinou to je práve naopak. Tí, ktorí šíria klamstvá sú práve tí, ktorí sa inšpirujú od tých druhých. No a tretia vec je, že si sa vydala a dokonca si si našla takého životného partnera s ktorým sa dopĺňate v pracovnej oblasti nielen v tej osobnej. Takže to je perfektné. A toto je tiež vec, ktorú vám radíme, keď  pôjdete do zahraničia alebo aj na Slovensku keď ostanete doma. Je to veľmi dobré, keď si nájdete partnera, s ktorým si budete rozumieť a ktorý vám bude rozumieť a bude vás podporovať. Niekedy ani nemusí rozumieť tomu, čo robíte, ale podporuje vás v tom, čo robíte.  

Takže toľko na dnes. Emi ja ti veľmi pekne ďakujem za to, že si toto porozprávala. Nabudúci diel by som sa veľmi rada s tebou porozprávala o tom, ako tam prebieha to štúdium na školách. Napríklad vás normálne pripravovali na sexuálnu výchovu, že až do podrobností zachádzali tak, ako to robíme aj my na Životológii. Mali ste tam aj zdravotnú sestričku v škole, ktorá pomáhala študentom, ktorí si nerozumeli až tak s rodičmi, že by sa mohli o týchto veciach porozprávať a napríklad potrebovali antikoncepciu a mnoho iných rád a konkrétnej pomoci. To je jedna oblasť a druhá oblasť je finančnej gramotnosti, ako si odkladať a zadeliť peniažky, kde si dať sporiaci účet, ako si robiť operatívny leasing, kedy si nemusíš hneď kupovať auto, ale najrpv si ho môžeš prenajať, vyskúšať, chodiť na ňom a potom sa rozhodnúť o kúpe a tak  ďalej, a tak ďalej. Zároveň sa mi veľmi páčilo, že ste mali na tej Gnommon škole niekoho, kto vám vyslovene hľadal zamestnanie, aby ste sa mohli zamestnať tam, kde chcete.  Takže tomuto všetkému sa budeme venovať v ďalšom dieli. Nie v budúcom, medzitým budú ešte diely s inými hosťami a niekedy si ťa pozveme zase a ja ti veľmi pekne dakujem, vidíme sa niekedy nabudúce. Píšte sem vaše otázky a každý hosť, dá nejaký malý darček. Vylosujeme ho spomedzi tých, ktorí napíšete do komentára. Teraz je rad na vás.

Napíšte nám nejaké vaše tipy a triky, ako  sa vám podarilo splniť si nejaký sen. Môže to byť hocijaký malý sen. Nemuselo to byť zrovna odsťahovanie sa do inej krajiny a začať nový život, ale mohlo to byť niečo úplne malé. Keď nám napíšete, vyžrebujeme spomedzi vás jedného výhercu, ktorý dostane – Emka má dve možnosti. Povedz čo im daruješ?

Prvá je, že som porobila kopec modelov mojich príšeriek a rada vám jednu z nich vytlačím na mojej 3D tlačiarni. Druhá možnosť, lenivejšia ale veľmi praktická, je môj obľúbený hrnček v tvare lebky, ktorý je dokonalý v tom, že je strašne ťažký, čiže sa nikdy na stole neprevráti. Môžete do neho náhodou buchnúť, nikdy sa vám z neho nevyleje na klávesnicu nič, čo máte v ňom. 

Tak píšte a medzitým sa rozhodujte, čo by ste chceli. Ahojte. Vidíme sa nabudúce.
Ahojte a Heňa ďakujem, bolo to super. 

Ak si chceš pozrieť celý rozhovor na videu, kde Ema okrem iného ukazuje celý postup ako jednu takúto príšerku vytvorila bež na youtube sem: https://www.youtube.com/watch?v=zaYIuoZHaYU&feature=youtu.be

Keď si to radšej chceš vypočuť na podcaste, tak si to môžeš zapnúť na Spotify tu: 

alebo na appke Podbean tu: 


Stiahnuť si ju môžeš do telefónu tu:

app download

Tak UŽÍVAJ, daj odber, komentuj a ak sa Ti to bude páčiť, zdieľaj :). Vopred Ti ďakujeme za to. 

Páčil sa ti podcast a chcel/a by si vidieť a počuť viac príbehov zaujímavých ľudí, ktorí ti poradia do života? Môžeš sa stať naším patrónom a finančne nás podporiť  tu:

PATREON – https://www.patreon.com/takyjezivot

Alebo na našom webe: www.zivotologia.sk

Kontaktný email (spolupráce, otázky) – zivotologia@gmail.com

Sociálne siete: 

Instagram: 

https://www.instagram.com/zivotologia

Facebook: 

https://www.facebook.com/henikaholubekova

https://www.facebook.com/zivotologia

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.